Маргличка тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маргличка тврдина
Kalaja e Margëlliçit
Карта
Општи податоци
ГрадПатос
ЗемјаАлбанија

Маргличка тврдина (албански:Kalaja e Margëlliçit)) е тврдина која се наоѓа во Марглич кај Патос, Албанија. Тврдината постоела уште од античкиот период, а во 8 век била доградена за одбрана на античкиот град Билис. Во времето на Втората светска војна, на овие простори се водиле жестоки битки.