Бургајетска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Бургајет
Kalaja e Burgajet)
Карта
Општи податоци
ГрадМатија
ЗемјаАлбанија


Тврдината Бургајет (албански: Kalaja e Burgajet)) била тврдина односно дом кој се наоѓал во Матија, Албанија. Тврдината е позната по тоа што таму се родил Ахмед Зогу во 1895 година.