Кројска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кројска тврдина
Kalaja e Krujës
Карта
Општи податоци
ГрадКроја
ЗемјаАлбанија

Кројската тврдина (албански: Kalaja e Krujës) е тврдина која се наоѓа во Кроја, во Албанија.

Тврдината била седиште на Скендербег во времето на војните против Османлиите, и било единственото место на Балканот кое не било освоено од страна на Османлиите. Истото паднало под османлиска власт по смртта на Скендербег. Денеска, објектот е едно од најголемите туристички атракции во Албанија.

Замокот бил насликан на банкнотата од 1000 албански лек од 1992-1996 и на банкнотата од 5000 која била издадена во 1996 година и сѐ уште е во употреба[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bank of Albania. Currency: Banknotes in circulation Архивирано на 26 февруари 2009 г.. – Посетено на 23 March 2009.