Вогополска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вогополска тврдина
Локално име
Kalaja e Vokopolës / Kalaja e Plënckës
МестоположбаВогополе, Поличани, Белградска област
Current useотворена за јавноста
Сопственик Албанија
Неважечки статус
Прогласено:8 јануари 1977

Вогополска тврдина (албански: Kalaja e Vokopolës) или Пленичка тврдина (Kalaja e Plënckës), а понекогаш и Тврдина „Али-паша Јанински“ (Kalaja e Ali Pashë Tepelenës) — тврдина во околлината на градот Белградско, Албанија. Сместена е на рид северозападно од селото Вогополе во општината Ура Вајгуроре, недалеку од градот Белград. Претставува споменик на културното наследство на Албанија, прогласен за таков на 8 јануари 1977 г..[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I BERATIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-10-11. Посетено на 10 June 2017.