Лешка тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лешка тврдина
Kalaja e Lezhës
Општи податоци
Град Област Леш
Земја Албанија

Лешката тврдина (албански:Kalaja e Lezhës)) е тврдина која се наоѓа во Област Леш, во Албанија, на бреговите на Јадранското море. тврдината се наоѓа на надморска височина од 186 метри, источно од истоимениот град. Се смета дека бил изграден од илирско време. Во 1440 година била реконструирана од страна на Венеција, а во 1522 година паднал под контрола на османлиите. Денес, можат да се видат остатоците од римско, византиско, и османлиско време како и нејзините разлики. Денеска, објектот претставува туристичка атракција на Албанија.