Прејди на содржината

Баштовска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баштовска тврдина
Kalaja Bashtovës
Батшовската тврдина
Карта
Општи податоци
ГрадБаштово, Шкумба
ЗемјаАлбанија

Баштовската тврдина (албански: Kalaja Bashtovës) е тврдина која се наоѓа во Баштово, Албанија. Изградена е во XV век од страна на Венеција. Има димензии 60 на 90 м, а ѕидините се високи 9 метри. Нејзиниот западен дел е дограден во XVIII век.