Скелска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скелеска тврдина
Kalaja e Skelës
Општи податоци
ГрадВалона
ЗемјаАлбанија


Скелеската тврдина (албански:Kalaja e Skelës)) е тврдина која се наоѓа во близина на градот Валона, во северозападна Албанија. Тврдината била изградена од страна на Сулејман Величенствениот во 1531 година. Тврдината се наоѓа на околу 4 километри од градот. Растојанието помеѓу двете кули било 90 метри, а тврдината се наоѓала на 3.5 хектасри.