Скелска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скелеска тврдина
Kalaja e Skelës
Карта
Општи податоци
ГрадВалона
ЗемјаАлбанија

Скелеската тврдина (албански:Kalaja e Skelës)) — тврдина која се наоѓа во близина на градот Валона, во северозападна Албанија [1]. Тврдината била изградена од страна на Сулејман Величествениот во 1531 година. Тврдината се наоѓа на околу 4 километри од градот. Растојанието помеѓу двете кули било 90 метри, а тврдината се наоѓала на 3.5 хектари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I VLORËS (PDF) (албански). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Архивирано од изворникот (PDF) на 5 korrik 2018. Посетено на 15 korrik 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archivedate= (help)