Либоховска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Либоховска тврдина
Kalaja e Libohovës
Castle of Libohova-2.JPG
Општи податоци
ГрадЛибохово, Ѓирокастриска област
Земја Албанија
Почната1796
Завршена1798
НарачателАли Паша Јанински

Либоховска тврдина (албански: Kalaja e Libohovës) — тврдина во гратчето Либохово во Ѓирокастриската област, Албанија. Изградена е во периодот од 1796 до 1798 г. по нарачка на Али Паша Јанински како подарок за неговата сестра Шаниша која се омажила во ова место. Денес објектот претставува туристичка атракција.