Дриваст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Дриштит
Kalaja e Drishtit)
Поглед кон тврдината
Карта
Општи податоци
ГрадОбласт Скадар
ЗемјаАлбанија

Дриваст или Дриштанска тврдина (албански:Kalaja e Drishtit)) е тврдина која се наоѓа во Област Скадар, Албанија. Античкиот град Дриваст се наоѓа под денешното село Дришт. Тврдината била изградена во време на Римското Царство, а во времето на Византија во 8 век била исто така користена како засолниште.