Алипашина тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алипашина тврдина
Castle of Ali Pasha in Albania facing mountains.jpg
Алипашината тврдина
Општи податоци
ГрадБутринт
ЗемјаАлбанија

Алипашина тврдина или Бутринтска тврдина (албански: Kalaja e Butrintit) — тврдина која се наоѓа во Бутринт, Албанија. Тврдината е посветена на Али Паша Јанински. Тврдината била резиденција во 1820 година. Претходно, во 1819 година била доградена со три кули.