Тиранска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тиранска тврдина
Kalaja e Tiranës
Општи податоци
ГрадТирана
ЗемјаАлбанија


Тиранската тврдина (албански:Kalaja e Tiranës)) е тврдина која се наоѓа во Тирана, Албанија. Тврдината се наоѓа на патот на Виа Егнација. Бил изграден во римско време.