Бела тврдина (Албанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Бадхрес
Kalaja e Badhrës
Карта
Општи податоци
ГрадФтера
ЗемјаАлбанија

Бела тврдина (албански:Kalaja e Badhrës) е тврдина која се наоѓа во Фтера, Албанија. Првата т.н. тврдина се претпоставува дека била градена во бронзено време, пред околу 4000 години. Била користена како збег од страна на Илирите.