Елбасанска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Elbasan Castle
Елбасан, Албанија
Elbasan Castle
Елбасанска тврдина
Елбасанска тврдина во рамките на Албанија
Тип тврдина
Координати 41°06′47″ N; 20°04′48″ E / 41.113° СГШ; 20.080° ИГД / 41.113; 20.080Координати: 41°06′47″ N; 20°04′48″ E / 41.113° СГШ; 20.080° ИГД / 41.113; 20.080
Изграден 15 век

Елбасанската тврдина (албански: Kalaja e Elbasanit) е тврдина која се наоѓа во Елбасан, Албанија[1].

Тврдината била изградена во 15 век, а реконструирана во времето на османлискиот султан Мехмед II. Во времето кога била изградена, таа имала 26 кули кои биле поставени на еднакво растојание, а нејзините ѕидини биле високи околу 9 метри. Познатата Вија Егнација минува низ неа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Virtual Albania Online© - Elbasani“. Архивирано од изворникот на 2019-06-23. Посетено на 2014-08-25.