Елбасанска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Elbasan Castle
Елбасан, Албанија
Elbasan Castle
Елбасанска тврдина
Елбасанска тврдина се наоѓа во Албанија
Тип тврдина
Координати 41°06′46.8″ СГШ 20°04′47.99″ ИГД / 41.113, 20.080
Изграден 15 век

Елбасанската тврдина (албански: Kalaja e Elbasanit) е тврдина која се наоѓа во Елбасан, Албанија[1].

Тврдината била изградена во 15 век, а реконструирана во времето на османлискиот султан Мехмед II. Во времето кога била изградена, таа имала 26 кули кои биле поставени на еднакво растојание, а нејзините ѕидини биле високи околу 9 метри. Познатата Виа Егнација минува низ неа.

Наводи[уреди | уреди извор]