Преска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прешка тврдина
Kalaja e Prezë
2013-10-10 Prezë Castle, Albania 8978.jpg
Општи податоци
ЗемјаАлбанија


Прешка тврдина (албански:Kalaja e Prezë) е тврдина која се наоѓа во Преза, Албанија. Tврдината била изградена од страна на илирското племе Партини.