Ликурешка тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ликурешка тврдина
Kalaja e Lëkurësit
Lëkurësi Castle, Saranda, Albania 2015-09-25 01.jpg
Поглед кон тврдината
Општи податоци
ГрадСаранда
ЗемјаАлбанија

Ликурешка тврдина (албански:Kalaja e Lëkurësit)) — тврдина која се наоѓа во Саранда, во Албанија. Се смета дека тврдината била изградена во 1537 година. Се наоѓа на врвот на планината во градот Саранда. Објектот има квадратна форма со две кули. Во почетокот, објектот служел за иследување на морето. Денеска, објектот претставува туристика атракција на Албанија, и во самиот склоп на објектот се наоѓа ресторан.

Галерија[уреди | уреди извор]