Прејди на содржината

Петрелска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петрелска тврдина
Kalaja e Petrelës
Карта
Општи податоци
ГрадПетреле, Тирана
ЗемјаАлбанија

Петрелската тврдина (албански:Kalaja e Petrelës)) е тврдина која се наоѓа во Петреле, на 15 километри од Тирана, во Албанија. Замокот бил изграден во времето на царувањето на византискиот цар Јустинијан I во текот на 4 век.