Патос (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Патос)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Patos
Општина
Patos (Albania).jpg
Patos се наоѓа во Албанија
Patos
Координати: 40°41′ СГШ 19°37′ ИГД / 
Држава  Албанија
Област Фиер
Округ Фиер
Управа
 • Градоналачник Рајмонда Балилај
Население (2005)
 • Вкупно 32.078
Часовен појас Централно европско време (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски код 9307
Повик. бр. 0381
Регистарски таблички FR
Мреж. место http://www.bashkiapatos.gov.al

Патос е град во округот Фиер. Според пописот од 2005 година во градот живееле 32,078 жители. Градот е центар на нафтена индустрија во Албанија и е на 7 километри од градот Фиер. Градскиот фудбалски тим е ФК Албпетрол.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]