Енвер Хоџа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Енвер Хоџа

Енвер Хоџа (Ѓирокастро, 16 октомври 1908 - Тирана, 11 април 1985), бил албански политичар и државник, од 1948 година прв секретар на ЦК на Албанската партија на трудот.