Дримски Залив

Координати: 40°46′0″N 19°31′0″E / 40.76667° СГШ; 19.51667° ИГД / 40.76667; 19.51667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дримски Залив
Поглед на северниот дел на заливот
Дримскиот Залив на карта
Подрачјеобласт Леска, Албанија
Координати40°46′0″N 19°31′0″E / 40.76667° СГШ; 19.51667° ИГД / 40.76667; 19.51667
Речни извориДрим
Океански/морски извориЈадранско Море
Сливни земјиАлбанија

Дримски Залив (албански: Gjiri i Drinit или Pellgu i Drinit) — залив и подводна котлина во Јадранското Море, северна Албанија.[1][2] Има срповиден облик и се протега од устието на Бојана на север, преку приморскиот град Свети Јован, па сè до ’ртот Родон на југ.[3] Брегот на заливот е сплет од песокливи плажи, песочни дини, ’ртови, соленоводни и слатководни бари, устија, борови и крајбрежни шуми, трскарници и крајбрежни пасишта.

Физички одлики[уреди | уреди извор]

Заливскиот брег е долг 60 км и просеан со спили и плажи во кои се влеваат разни водотеци.[2] На подрачјето се одводнуваат бројни реки и образува својствен екосистем и биоразновидност. Залвиот е наречен е по реката Дрим, која тече низ планинските предели кон брегот, а други покрупни притоки се Исам и Матија. Приморјето е мошне ниско и поради тоа е покриено со бројни лагуни со различни облици и големини.

Животински и растителен свет[уреди | уреди извор]

Дримскиот Залив има релативно голема биоразновидност и долж брегот се воспоставени заштитени подрачја, меѓу кои Бојана-Велипоја на север, природниот резерват Куна-Вајн во средиштето и Паточка Лагуна во јужниот дел. Овие места се прогласени и за подрачја од важност за птичјиот и растителниот свет поради разните видови птици и растенија кои се застапени.[4][5] Сета област е опфатена од сливот на Дрим и е официјално признаена како важно биоразновидносно жариште.[6][7][8]

Заливот воедно е едно од најважните места за морските желки на Јадранот.[9] По плажите се гнездат и пасат два загрозен вида: зелената и главестата желка.[10] Морските цицачи се застапени со китови како Кивјеовиот клунест кит и делфини како пругавиот, Рисовиот и клунестиот.[11][12]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Fjalor enciklopedik Shqiptar (Akademia e Shkencave e RPSSH. изд.). Tirana, Albania. 1985.
 2. 2,0 2,1 „OUTLOOK ON SEAWATERS DYNAMICS AND GEOLOGICAL SETTING FACTORS FOR THE ALBANIAN ADRIATIC COASTLINE DEVELOPMENTS“ (PDF). itc.upt.al. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-10-03. Посетено на 2018-08-06.
 3. Sokol Marku, Eleni Gjani. „The evolution of Holocene Transgression in Drini Bay. Northewstern Albania“ (PDF). jieas.com. стр. 1–8. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-15. Посетено на 2018-08-06.
 4. BirdLife International. „Drini Delta“. datazone.birdlife.org. стр. 1.
 5. МСЗП, Светски фонд за природа, Plantlife. „Important Plant Areas of the south and east Mediterranean region“ (PDF). portals.iucn.org. стр. 75.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 6. „The natural wealth and legacy of the Drin River Basin: inspiring our collective actions“ (PDF). act4drin.net. стр. 7.
 7. „Drin River Basin The blue heart of the Balkans“ (PDF). mio-ecsde.org. стр. 4.
 8. Rivers of Europe (Klement Tockner, Urs Uehlinger, Christopher T. Robinson. изд.). Academic Press, 2009. ISBN 9780080919089.
 9. „Monitoring and Conservation of Important Sea Turtle Feeding Grounds in the Patok Area of Albania 2008‐2010 PROJECT REPORT“ (PDF). vliz.be. стр. 1–68.
 10. „Loggerhead turtles (Caretta caretta) foraging at Drini Bay in Northern Albania: Genetic characterisation reveals new haplotypes“. fupress.net. Tirana, Albania. стр. 1–8. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-15. Посетено на 2018-08-06.
 11. United Nations Environment Programme MEDITERRANEAN ACTION PLAN. „STATUS AND CONSERVATION OF CETACEANS IN THE ADRIATIC SEA“ (PDF). cbd.int. стр. 22.
 12. „Inland observations of Common Bottlenose Dolphins Tursiops truncatus (Montagu, 1821) in the delta of the Bojana/Buna River, Albania and Montenegro“ (PDF). dlib.si. стр. 1–4.