Прејди на содржината

Матија (општина)

Координати: 41°37′N 20°00′E / 41.617° СГШ; 20.000° ИГД / 41.617; 20.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мат)
Матија
Mat
општина
Матија is located in Албанија
Матија
Матија
Координати: 41°37′N 20°00′E / 41.617° СГШ; 20.000° ИГД / 41.617; 20.000
Земја Албанија
ОбластДебар
Население (2011)
 • општина27.600
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.DI

Матија или Мат (албански: Mat) — општина во областа Дебар, Северна Албанија. Беше создадена во јуни 2015 со спојување на следниве општини: Баз, Бурел, Дерјан, Комси, Лис, Мацукул, Рукај и Улез. Седиште на општината е градот Бурел.[1] Населението брои 27.600 (2011), а површината 493,5 км2.[2] Покрива делови од поранешниот округ Матија.

Gallery[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Law nr. 115/2014
  2. „Interactive map administrative territorial reform“. Архивирано од изворникот на 2017-01-12. Посетено на 2015-08-20.