Пекин (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пекин на карта на Албанија
Пекин на карта на Албанија

Пекин или Пеќин (албански:Rrethi i Peqinit) е еден од 36-те поранешни окрузи во Албанија. Имал население од 31,004 жители [1] (2010) и површина од 191 км2. Округот се наоѓач во централниот дел на земјата, со главен град Пекин. Во округот влегувале следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.