Голема Малесија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема Малесија
општина
Голема Малесија is located in Албанија
Голема Малесија
Голема Малесија
Координати: 42°21′N 19°32′E / 42.350° СГШ; 19.533° ИГД / 42.350; 19.533Координати: 42°21′N 19°32′E / 42.350° СГШ; 19.533° ИГД / 42.350; 19.533
Земја Албанија
ОбластСкадар
Население (2011)
 • општина30,823
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.LA

Голема Малесија е општина во областа Скадар, Северозападна Албанија. Беше создадена во јуни 2015 во соединување на следниве поранешни општини: Груемир, Кастрат, Келменд, Коплик и Шкрел. Седиште на општината е градот Коплик.[1] Населението брои 30,823 (попис 2011), а површината 951 км2.[2] Површината се совпаѓа со поранешниот округ Голема Малесија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Law nr. 115/2014
  2. „Interactive map administrative territorial reform“. Архивирано од изворникот на 2017-01-12. Посетено на 2015-08-15.