Организација за економска соработка и развој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Организација за економска соработка и развој
Лого на ОЕЦД.jpg
Лого на ОЕЦД
Кратенка ОЕЦД
Гесло За подобра светска економија
Основана 1961
Тип меѓународна владина
Цел Помагање на економскиот просперитет и на финансиската стабилност на државите
Седиште Париз, Франција
Членство 34 земји
Службени јазици Англиски, француски
Генерален секретар Анхел Гуриа
Буџет ЕУР 342,9 милиони (2008)
Вработени 2.500
Мреж. место oecd.org
Држави-членки на ОЕЦД (2010). Основачките членки се означени со потемно сино.

Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) е меѓународна економска организација формирана во 1961 година. Во неа членуваат 34 земји.