Скрапар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скрапар
Skrapar
општина
Скрапар is located in Албанија
Скрапар
Скрапар
Координати: 40°30′N 20°14′E / 40.500° N; 20.233° E / 40.500; 20.233Координати: 40°30′N 20°14′E / 40.500° N; 20.233° E / 40.500; 20.233
Земја Албанија
ОбластБелград
Население (2011)
 • општина12.403
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SK

Скрапар или Скрапари (албански: Skrapar) — општина во областа Белградската област, јужна Албанија. Создадена е во јуни 2015 г. со спојување на следниве општини: Богово, Чепан, Чоровода, Давид, Лешња, Потом, Центар Скрапар, Вендреша и Жепа. Седиште на општината е градот Чоровода.[1] Населението изнесува 12.403 (попис 2011), а површината 831,44 км2.[2] Покрива делови од поранешниот округ Скрапар.

Наводи[уреди | уреди извор]