Шенѓин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шенѓин
Населено место
Shengjin broad scope picture.jpg
Шенѓин се наоѓа во Албанија
Шенѓин
Координати: 41°48′49″ СГШ 19°35′38″ ИГД / 
Земја  Албанија
Област Леж
Општина Леж
 • општинска единица 53,4 км2
Надм. вис. 0 м
Население (2011)
 • општинска единица 8.091
 • општинска единица густина 15.151.685.393.258/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 4503
Рег. таб. LE
Мреж. место www.shengjini.com

Шенѓин (албанска форма за Свети Јован) (албански: Shëngjin, италијански: San Giovanni di Medua) е крајбрежно туристичко место и поранешна општина во округот Леж, Северозападна Албанија. Населението според пописот во 2011 изнесуваше 8,091 жители. Познат е по своите плажи и летни одморалишта. Пристаништето во Шенѓин е едно од најпознатите и најголемите во Албанија.


Географија[уреди | уреди извор]

Најблиски поголеми градови до Шенѓин:

Град Растојание Население
Леж 7 km (исток-југоисток) 41,200
Лач 23 km (југ-југоисток) 24,825
Скадар 28 km (север-северозапад) 74,876
Драч 55 km (југ-југозапад) 115,550
Тирана 58 km (југ-југоисток) 421,286

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Плажата во Шенѓин 
Плажата на север 
Плажата на југ