Прејди на содржината

Велиполе

Координати: 41°51′53″N 19°25′48″E / 41.86472° СГШ; 19.43000° ИГД / 41.86472; 19.43000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Велиполе
населено место
Устието на река Бојана со Велиполе од левата страна
Устието на река Бојана со Велиполе од левата страна
Велиполе is located in Албанија
Велиполе
Велиполе
Координати: 41°51′53″N 19°25′48″E / 41.86472° СГШ; 19.43000° ИГД / 41.86472; 19.43000
Земја Албанија
ОбластСкадар
ОпштинаСкадар
Надм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2011)
 • општинска единица5.031
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.4020
Повик. бр.0267
Рег. таб.SH

Велиполе или Велипоја (албански: Velipojë) — село и поранешна општина во округот Скадар, Северозападна Албанија. Во 2015 година со новата територијална поделба му припаѓа на општината Скадар. Населението во 2011 изнесувало 5.031 жител.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]