Прејди на содржината

Ксамил

Координати: 39°46′N 20°0′E / 39.767° СГШ; 20.000° ИГД / 39.767; 20.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ксамил
општина
Четирите острови Ксамил
Четирите острови Ксамил
Ксамил is located in Албанија
Ксамил
Ксамил
Координати: 39°46′N 20°0′E / 39.767° СГШ; 20.000° ИГД / 39.767; 20.000
Земја Албанија
ОбластВалона
ОпштинаСаранда
Население (2011)
 • општинска единица2.994
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SR
Мреж. местоhttp://ksamil.al/

Ксамил (албански: Ksamili; грчки: Εξαμίλιο)[1] е село и поранешна општина во јужна Албанија. Населението според пописот од 2011 изнесувало 2,994.[2]

Главна туристичка атракција се островите Ксамил кои се наоѓаат во близина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Greeks of Albania and Albanians in Greece" Архивирано на 26 септември 2011 г.. September 1994. p. 12.
  2. „2011 census results“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04. Посетено на 2016-08-07.