Сив кит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сив кит[1]
Период: Upper Pleistocene - Recent
Gray whale.jpg
Сив кит испливува на површината
Споредена големина со човек
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Китови
Подред: Беззаби китови
Семејство: Eschrichtiidae
Род: Eschrichtius
Вид: E. robustus
Биномен назив
Eschrichtius robustus
Lilljeborg, 1861
Распространетост на сивиот кит
должина 12-15 м
тежина 15-35 т
живеалиште умерени и супполарни крајбрежни води
распространетост северен Тихи Океан, Берингово Море, Арктик

Сив кит (Eschrichtius robustus) е вид на кит, кој за разлика од другите китови усани (со рожни плочки во устата), тој се храни на морското дно, процедувајќи ги животните од седиментите. Тој има сива боја на телото со бели шари, а главата му е тесна со жолтеникави реси во должина од 40 цм. Често на неговото тело има корки од варовник и китови вошки. Иако сивите китови се задржуваат блиску до брегот, нивните селења се рекорд. На западниот брег на Северна Америка во големи групи се селат меѓу Беринговото Море и полуостровот Баја Калифорнија во Мексико, а тоа е кружно патување од 20,000 км. За жал, поради својата навика за задржување покрај брегот, тие се лесен плен за китоловците. До средината на 20 век тие беа речиси истребени, но законот за заштита овозможи зголемување на нивниот број.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mead, James G.; Brownell, Robert L., Jr. (16 November 2005). „Order Cetacea (pp. 723-743)“. Wilson, Don E., and Reeder, DeeAnn M., eds. Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd издание). Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2 vols. (2142 pp.). ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. http://www.bucknell.edu/msw3/browse.asp?id=14300030. 
  2. Reilly SB, Bannister JL, Best PB, Brown M, Brownell Jr. RL, Butterworth DS, Clapham PJ, Cooke J, Donovan GP, Urbán J & Zerbini AN (2008). Eschrichtius robustus. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2008. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 2008-10-17.  (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]