Пастрмка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пастрмка
Период: Миоцен - денес[1]
Атлантски лосос (Salmo salar)
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Зракоперки
Ред: Пастрмковидни
Семејство: Пастрмки
Потсемејство: Пастрмки
Род: Пастрмка
(Linnaeus, 1758)
Видови
(во текстот)

Пастрмка (науч. Salmo) — род на риби од семејството на пастрмките (Salmonidae) каде спаѓаат пастрмките и лососите, од кои најпознати се охридската пастрмка (Salmo letnica), речната пастрмка (Salmo trutta), атлантскиот лосос (Salmo salar) и други. Родот живее претежно во Европа. Само ареалот на атлантскиот лосос се протега до северните краишта на Северна Америка. Пастрмките и лососите од Тихиот Океан припаѓаат на друг род, наречен куконосни (Onchorhynchus).

Бројот на посебни видови и подвидови во родот Пастрмки е спорен. Атлантскиот лосос и речната пастрмка се широко распространети видови, но највеќето други таксони се ендемски на еден слив (тука спаѓаат охридската пастрмка со подвидовите летница, струшка пастрмка, охридска белвица итн).

Видови[уреди | уреди извор]

На базата FishBase се наведени следниве признаени видови:[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sepkoski, Jack (2002). „A compendium of fossil marine animal genera“. Bulletins of American Paleontology. 364: стр. 560. Архивирано од изворникот на 2011-07-23. Посетено на 8 јануари 2008.
  2. Признаени видови на Пастрмки (Salmo) - FishBase, проверено на 19 февруари 2011 (англиски)