Преспанска пастрмка

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Перистерска пастрмка)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Перистерска пастрмка
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Actinopterygii
Ред: Salmoniformes
Семејство: Salmonidae
Род: Salmo
Вид: S. peristericus
Биномен назив
Salmo peristericus
S. L. Karaman, 1938

Перистерската пастрмка (Salmo peristericus) е риба од фамилијата Salmonidae која живее во Македонија и Грција. Во Македонија живее во Брајчинска Река (која се влева во Преспанско Езеро) и се карактеризира со мал број темни пеги на телото. Ретко достигнува повеќе од 1 kg. Моментално не е особено загрозенa.

Извори[уреди | уреди извор]