Белвица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белвица
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Actinopterygii
Ред: Salmoniformes
Семејство: Salmonidae
Род: Salmo
Вид: S. ohridanus
Биномен назив
Salmo ohridanus
Франц Штајндахнер, 1892
Синоними

Acantholingua ohridana
Salmothymus ohridanus

Белвица (латински: Salmo ohridanus) – вид ситна слатководна риба со бели, седефести крлушки; ендемски вид локализиран во Охридското Езеро[2].[1][3][4]

Класификација[уреди | уреди извор]

Во постарата литература белвицата е определена дека им припаѓа на родовите Acantholingua и Salmothymus[4][5]. Генетските проучувања, сепак, покажуваат дека таа е член на родот Salmo и е најблиска до Salmo obtusirostris [6]. Сепак таа е доста различна од балканската пастрмка[4].

Распространетост[уреди | уреди извор]

Распространета е во Македонија и Албанија[1][3][4] во Охридското Езеро, каде заедно со летницата е еден од двата претставници на семејството Salmonidae и родот Salmo.

Се среќава на длабочина од 40 до 60 м.[7] Рибата е предмет на масовен риболов и се одгледува во фарми за риба од средината на дваесеттиот век.[1]

Фактори кои ја загрозуваат популацијата на овој вид се хибридизацијата и загадувањето на водите.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Белвицата е релативно мала риба, вообичаено помала од 30 см и полесна од 0,5 кг[3]. Може да достигне должина од 33,6 см и тежина од 685 грама[7].

Животниот век ѝ е околу 12 години[7].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Crivelli, A.J. 2006. Salmo ohridanus. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2010.1
  2. „Белвица“ — Дигитален речник на македонскиот јазик
  3. 3,0 3,1 3,2 Фрез, Рене и Поли, Даниел, уред. (2011). "Salmo ohridanus"FishBase. February 2011 г.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Lake Ohrid trouts Balkan trout restoration group
  5. Eschmeyer W (2007) Acantholingua Catalog of Fishes. California Academy of Sciences.
  6. Ales Snoj, Enver Melkic, Simona Susnik, Samir Muhamedagic et Peter Dovc (2002). DNA phylogeny supports revised classification of Salmothymus obtusirostris. In Biological Journal of the Linnean Society, 19 August 2002, 77, 399 – 411.
  7. 7,0 7,1 7,2 Salmo ohridanus на семрежната страница на Енциклопедија на животот