Прејди на содржината

Грбав кит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбав кит
Грбавиот кит во споредба со човек
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Поткласа: Eutheria
Ред: Cetacea
Подред: Беззаби китови
Семејство: Balaenopteridae
Род: Megaptera
Gray, 1846
Вид: M. novaeangliae
Научен назив
Megaptera novaeangliae
Borowski, 1781
Распространетост на грбавиот кит

Благодарение на пријателското однесување, Грбавиот кит (Megaptera novaeangliae) е омилен меѓу набљудувачите на китови. Тој има сино црно тело, длабоко врежана опашна перка и исклучително долги предни перки слични на крилја. На опашната и на предните перки често има бели ознаки - тие ознаки се единствени како отисоците од прстите и според нив се препознаваат единките. За разлика од повеќето китови-усани, грбавите китови често го ловат својот плен така што одоздола пливаат нагоре. За да го згуснат јатото риби и ситни бели риби, тие често во спирали обиколуваат околу нив, истовремено испуштајќи воздух. Понекогаш таквото „ловење во мрежа од меурчиња“ го прават заедно, како екипа, повеќе китови. Грбавите китови летото го поминуваат во студените води богати со храна, а зиме се придвижуваат во пониските географски ширини за да раѓаат младенчиња. Често се хранат во близина на бреговите. Иако е заштитен вид, бројот на грбави китови денес е само една петтина од бројот пред периодот на ловењето китови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Megaptera novaeangliae. IUCN Red List. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. 2008. Посетено на 7 October 2008.
  2. „Study: Humpback whale population is rising“. 2008-05-23. Посетено на 2008-05-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

General