Којот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Којот
Период: Среден плеистоцен – денес (0,74–0,85 Ma)[1]:p131
Планински којот (C. l. lestes)
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Цицачи
Ред: Месојадци
Семејство: Кучиња
Род: Волци
Вид: Којот
Научен назив
Canis latrans
Say, 1823[3]
Живеалиште на Canis latrans
Синоними[4]

Којотот е член на семејството кучиња (Canidae) и е сродник на домашното куче. Којотите живеат во Северна Америка и некои делови на Средна Америка. Можат да бидат организирани во мали групи, ама најчесто ловат сами. Којотите живеат помеѓу 6 и 10 години.

Којотот е еден од ретките животни кај кои постои тренд на зголемување на бројноста на популацијата. Којотите ги заземале сите живеалишта во Северна Америка, кои порано биле населени од волци, а зголемувањето на површината е потпомогнато од менувањето на природните живеалишта од страна на човекот. Густината на популацијата се движат од 0,01-0,09 единки/км2 во зима на Јукон до 2, 3 единки/км2 во текот на летото во Тексас.

Којотот како мотив во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • Којоти — хрватска рок-група.[5]
  • „Којот“ (англиски: Coyote) — песна на канадската музичарка Џони Мичел (Joni Mitchell) од 1976 година.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tedford, Richard H.; Wang, Xiaoming; Taylor, Beryl E. (2009). „Phylogenetic Systematics of the North American Fossil Caninae (Carnivora: Canidae)“ (PDF). Bulletin of the American Museum of Natural History. 325: 1–218. doi:10.1206/574.1.
  2. Sillero-Zubiri & Hoffmann (2008). Canis latrans. IUCN Red List. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. Посетено на 5 мај 2008.
  3. James, Edwin; Long, Stephen H.; Say, Thomas; Adams, John (1823). Account of an expedition from Pittsburgh to the Rocky Mountains, performed in the years 1819 and '20. 1. London: Longman, Hurst, Pees, Orre, & Brown. стр. 168–174.
  4. Canis latrans. Fossilworks.org. Архивирано од изворникот на 2016-03-08. Посетено на 5 септември 2016.
  5. Discogs, Kojoti (пристапено на 14.9.2023)
  6. Joni Mitchell – Hejira (пристапено на 26.4.2023)