Кавасаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кавасаки
川崎
川崎市 · Kawasaki City
Kawasaki montage.jpg
Знаме на Кавасаки
Знаме
Амблем на Кавасаки
Амблем
Location of Kawasaki in Kanagawa Prefecture
Location of Kawasaki in Kanagawa Prefecture
Кавасаки се наоѓа во Јапонија
Кавасаки
 
Координати: 35°31′ СГШ 139°42′ ИГД / 
Country Japan
Region Kantō
Prefecture Kanagawa Prefecture
Управа
 • Mayor Takao Abe
Површина
 • Вкупна 142,70 km2 (5,510 sq mi)
Население (June 1, 2012)
 • Вкупно 1.437.266
 • Густина 10.070/km2 (26,100/sq mi)
Часовен појас Japan Standard Time (UTC+9)
- Tree Camellia
- Flower Azalea
Phone number 044-200-2111
Address 1 Miyamoto-chō, Kawasaki-ku, Kawasaki-shi, Kanagawa-ken 210-8577
Мреж. место city.kawasaki.jp/index e.htm

Кавасаки (јап. 川崎市) е град во Јапонија во перфектурата Канагва. Според пописот на населението од 2005 година во градпт живееле 1,327,009 жители. Градот се наоѓа меѓу Токио и Јокохама и така го формира Големиот Токиo, најнаселените подрачја на земјата. Кавасаки е најгусто населен град во Јапонија со 9,465 жители на километар квадратен.

Население[уреди | уреди извор]

Според податоцит еод пописот во 2005 година, во градот живееле 1,327,009 жители.

Кретање броја становника
1995. 2000. 2005.
1.202.820[1] 1.249.905[1] 1.327.009[1]

Наводи[уреди | уреди извор]