Австралиски Македонци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Австралиски Македонци
Macedonian Australians
Вкупен број
98.570 - 200.000 (попис 2016)[1][2][3]
Подрачја со значајно население
Мелбурн, Сиднеј, Волонгонг, Њукасл, Перт, Бризбејн, Голд Кост
Јазици
македонски и англиски
Вероисповед
Македонска православна

Македонци во Австралија или Австралиски Македонци — едно од поголемите етнички малцинства во државата со над 100.000 припадници. Според ОМД во Австралија има околу 200.000 Македонци. Најголема имиграција на Македонците има за време на Грчката граѓанска војна и Втората светска војна. Исто така голем број на миграции од Македонија во Австралија има во 60-тите и 70-тите години на XX век.

Население[уреди | уреди извор]

На пописот од 2011 година, 40.222 жители на Австралија се наведени како родени во Република Македонија.[4]Вкупно 93.570 жители се изјасниле со македонско потекло, или сами или во комбинација со друго потекло.[5] Дополнително, 68.843 жители зборувале македонски дома.[6] Во 2001 година, Македонија била 26-то најзастапено родно место во Австралија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сител Телевизија - Во Австралија живеат околу 100 илјади Македонци
  2. Австралиско Биро за Статистика - Попис 2011
  3. Број изложен од Архивирано на 3 јануари 2010 г. ОМД-Австралија
  4. https://www.vic.gov.au/sites/default/files/2019-08/FYR-of-Macedonia-Community-Profile-2016-Census.pdf Архивирано на 18 декември 2021 г. Link needs to be updated
  5. „20680-Ancestry (full classification list) by Sex - Australia“. 2006 Census. Australian Bureau of Statistics. Архивирано од изворникот (Microsoft Excel download) на 2008-03-10. Посетено на 2008-06-02. Total responses: 25,451,383 for total count of persons: 19,855,288. Link needs to be updated
  6. „Languages spoken at home“. 2011 Census Tables. Australian Bureau of Statistics. 2011.