Грб на Босна и Херцеговина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Босна и Херцеговина
Варијанти

Грб користен од
1992 до 1998.
Подробно
ГрбоносецБосна и Херцеговина
Усвоен1998

Грбот на Босна и Херцеговина е официјален грб на државата кој бил усвоен во 1998 година, заменувајќи го претходниот грб кој се користел од 1992. Грбот е направен по знамето на Босна и Херцеговина. Штитот со три агли ги претставува трите мнозински етнички групи со Босна и Херцеговина, додека ѕвездите ги замениле старите лилјани кои биле присутни на грбот на БиХ, за кој се смета дека е Бошњачки симбол.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Грб на Босна и Херцеговина“. Flags of the World. Архивирано од изворникот на 2009-12-30. Посетено на 2009-12-21.