Грб на Кипар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грб на Кипар
Coat of Arms of Cyprus.svg
Подробно
Грбоносец  Кипар
Усвоен 1960

Грбот на Кипар прикажува бела птица која во клунот носи маслиново гранче (добро познат симбол на мирот) над бројот 1960 - годината на независност на Кипар од британските власти. Позадината е со бакарно-жолта боја, која го симболизира бакарното рудно богатство на Кипар (главно во форма на пирит, која е жолта).

Во времето кога Кипар бил британска колонија, локалните власти користеле неофицијален грб кој прикажувал два лавови кои биле базирани на грбот на Британија.

Надворешни години[уреди | уреди извор]

Видете уште и[уреди | уреди извор]