Грб на Јапонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Јапонија
Подробно
Грбоносец Јапонија
Акихито
Усвоен1869

Грбот на Јапонија е жолта или портокалова хризантема со црна или црвени линии и позадина. Централниот диск е опкружен со 16 листови. Овој грб смее да го користи само царот на Јапонија. Остнанатите членови на царската фамилија ја користат верзијата со 14 листови.

Видете уште и[уреди | уреди извор]