Грб на Израел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Израел
Coat of arms of Israel.svg
Варијанти
Presidential Standard (Israel).svg
Претседателски емблем
Подробно
Усвоен10 февруари 1949
ШтитСин штит со бели рабови и со бела менора меѓу маслинови гранчиња.
Употребаофицијални документи и на официјално и неофицијално ниво во државата

Грбот на Израел (хебрејски: סמל מדינת ישראל) е официјален грб на државата. Грбот е составен од син штит со бели рабови. На самиот штит има приказ на бела менора опколена од бели маслинови гранчиња. Во подножјето на гранчињата има натпис „Израел“ или „ישראל“. Штитот е секогаш во сина боја, додека менората и гранчињата можат да бидат и во златна боја. Грбот е официјално усвоен во 1949 година.

Останати грбови[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Alec Mishory (2003-04-28). „The Flag and the Emblem“. Israeli Ministry of Foreign Affairs. Посетено на 2007-04-01.

Поврзано[уреди | уреди извор]