Грб на Монако

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Монако
Подробно
Штитвретенест (лозанж) сребрени и црвени
ДржачиДвајца калуѓери
Мотолатински: Deo Juvante
ОрдениРед на Свети Карл

Кнежевскиот грб на Неговата Светлост Кнезот Алберт II е неговиот властодржен грб како владетел на Монако.

Особености[уреди | уреди извор]

Внатрешен дел[уреди | уреди извор]

Средиштето на штитот се блазонира (т.е. со технички хералдички опис) како: „вретенест (лозанж) сребрени и црвени“.

Надворешен дел[уреди | уреди извор]

Калуѓерите кои играат улога на штитодржачи во грбот алудираат на освојвуањето на Монако во 1297 г., кога Франсоа Грималди влегол во градот со војници преоблечени како калуѓери, со мечеви скриени под мантиите.

Околувратникот кој го окружува штитот го претставува Редот на Свети Карл.

Мото[уреди | уреди извор]

На грбот стои мотото на семејството Грималди, кое на латински гласи: Deo Juvante „Со Божја помош“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Velde, François. „Monaco“. Heraldica. Посетено на 25 март 2005.

Поврзано[уреди | уреди извор]