Грб на Исланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Исланд
Подробно
Усвоен1 јули 1944
ШтитЗнаме на Исланд
Употреба111100

Грбот на Исланд е официјалниот грб на државата кој бил усвоен на 1 јули 1944 година. Грбот се состои од приказ на чуварите на Исланд застанати на блок од лава. Волот е чувар на југозападен Исланд, орелот или грифинот чувар на северозападен Исланд, змејот на североисточен Исланд и џинот на југоисточен Исланд. Сите тие држат штит на кој се наоѓа знамето на Исланд.

Поранешни грбови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]