Грб на Романија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Романија
Варијанти

верзија користена од министерствата и личните карти
Подробно
ГрбоносецВлада на Романија
Усвоен3 април 1870
10 септември 1992
Челенканема
Држачинема

Грбот на Романија е официјалниот грб во државата кој бил усвоен на 10 септември 1992 . Тој е заснован на малиот грб на Кралството Романија кој се користел од 1922 до 1947.

Грбот се состои од син штит на кој има прикажано златен орел кој во клунот има златен крст. Во едната канџа има меч додека во другата канџа има жезло. На градите има штит поделен на неколку прикази кои ги симболираат историските територии на Романија:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]