Грб на Луксембург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Луксембург
Coat of arms of Luxembourg.svg
Подробно

Грбот на Луксембург е официјалниот грб на државата кој се употребувал уште од средновековието. Грбот потекнува од грбот на Лимбург и е сличен со грбот на Белгија и Холандија. Грбот е составен од наметка во која се наоѓаат два лава кои држат штит сини и сиви ленти на кој се наоѓа црвен лав. Над штитот и наметката се наоѓа кралската круна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Armorial du pays de Luxembourg, Dr. Jean-Claude Loutsch, Publications nationales du Ministère des Arts et des Sciences, Luxembourg 1974

Поврзано[уреди | уреди извор]