Грб на Литванија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Литванија
Подробно
Усвоен1991
Држачинема

Грбот на Литванија е официјалниот грб на државата кој се состои од бел наоружан јавач или витез претставен на црвен штит. Грбот е познат под името витис или на литвански Vytis. Овој грб е еден од најстарите грбови во Европа кој е во употреба.[1] Овој грб потекнува од грбот на Пахонија и е сличен со поранешниот грб на Белорусија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rimša, Edmundas (2005). Heraldry: past to present. Versus aureus. стр. 58. ISBN 9955-601-73-6.
  • Грбот на Литванија
  • Gimtoji istorija, Nuo 7 iki 12 klasės (Lietuvos istorijos vadovėlis), CD, 2002, ISBN 9986-9216-7-8
  • Simas Sužiedėlis and Antanas Vasaitis (ed.), Encyclopedia Lithuanica, Boston: 1978, Vol. VI, pages 223-225.
  • Gintaras Beresnevičius, Lietuvių religija ir mitologija, Tyto alba, Vilnius: 2004. Pages 66–69. ISBN 9986-16-389-7