Грб на Грузија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Грузија
Подробно
Усвоен1 октомври 2004
Држачидва лава

Грбот на Грузија е официјалниот грб на државата усвоен на 1 октомври 2004 година. Грбот на Грузија е заснован на грбот на кралското средновековно цемејство Багратиони. Грбот се состои од два лава кои држат штит. над штитот се наоѓа кралската круна. Штитот е црвен и на него има приказ на Свети Ѓорѓија . Под грбот се наоѓа мотото на Грузија „силата е во единството“ или на грузиски ძალა ერთობაშია.

Поранешни грбови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]