Грб на Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Италија
Подробно
ГрбоносецИталија
Усвоен5 мај 1948

Грбот на Италија е официјалниот грб на републиката кој бил усвоен на 5 мај 1948 година. Иако се нарекува грб, тоа е всушност амблем бидејќи ги нема стандардните хералдички елементи. Централен дел од грбот е бела петокрака со црвени граници поставена на клип и сето тоа опколено со гранче маслинка и гранче даб. Долниот дел е украсен со лента на која е напишано името на државата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]