Грб на Холандија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Холандија
Royal coat of arms of the Netherlands.svg
Подробно
Усвоен 10 јули 1907
23 април 1980
Челенка холандска кралска круна
Мото француски: Je Maintiendrai

Грбот на Холандија е официјалниот грб на државата и личен грб на монархот на Холандија. Грбот е составен од црвена и бел плашт во кој се наоѓа златен лав со сабја на син штит кој пак го држат два златни лава. Над плаштот и над штитот се наоѓа кралска круна. Под лавовите и штитот се наоѓа чента со натписот Јас ќе опстанам (француски: Je Maintiendrai).

Поврзано[уреди | уреди извор]