Грб на Египет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Египет
Подробно
ГрбоносецЕгипет
Усвоен1984
ДржачиОрел од Саладин
Мотоарапски: جمهورية مصر العربية
(Gumhūriyyat Miṣr al-ʿArabiyyah, "Арапска Република Египет")

Грбот на Египет е службен грб на државата кој е составен од Саладински златен орел кој гледа на лево. Орелот се држи на лента на која е напишано целосното име на државата на арапски јазик. На градите на орелот се наоѓа штит со знамето на Египет, но во вертикална положба на боите, одошто стандардните хоризонтални.

Поранешни грбови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]