Грб на Јужен Судан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Јужен Судан
Подробно
ГрбоносецРепублика Јужен Судан
Усвоен2011

Грбот на Јужен Судан е официјалниот грб на оваа африканска држава кој бил усвоен во јули 2011 година веднаш по независноста на државата.

Опис[уреди | уреди извор]

Централен елемент на грбот е африкански рибен орел кој стои исправено. На градите има златен штит, а позади штитот има две вкрстени копја. Орелот гледа кон десно со расширени крилја. Под орелот има две ленти, на кои на едната е испишано името на државата на англиски (Republic of South Sudan) а на другата е националното мото „Правда, слобода, просперитет“ на англиски.[1] Орелот симболизира сила, отпор и визија, додека копјата и штитот заштита на новата држава.[2] Претходно се користел грбот на Судан поставен во круг.

Останати грбови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-09-04. Посетено на 2011-07-10.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-03-13. Посетено на 2011-07-10.

Поврзано[уреди | уреди извор]