Грб на Коморите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грбот на Коморите
Coat of arms of Comoros.svg
Подробно
Мото "Unité, Justice, Progres" (Единство, Правда, Напредок).

Грбот на Коморите се состои од полумесечина и четири ѕвезди кои и се наоѓаат на знамето на Коморите. Околу него е напишан официјалниот назив на државата на француски јазик, а од околу се наоѓаат две маслинови гранки. Под грбот се наоѓа мотото на земјата "Unité, Justice, Progres" (Единство, Правда, Напредок).

Видете исто така и[уреди | уреди извор]